Freesia

Aby mohla ekonomika normálně fungovat, je třeba mít dostatečně dobře fungující trh. A to znamená i nezbytnou potřebu dostatku důvěryhodné měny.

Zrádné hory

Pokud chodíte po horách, jistě jste si všimli, že ne všichni návštěvníci hor jsou oblečeni tak, aby je na horách nepřekvapila změna počasí. Nemusí se jednat o nijak vysokou horu, a přesto se může stá t nebezpečnou, pro nesprávně oblečeného a obutého turistu.

Správná obuv je základ, abychom si neporanili nohy. Nejste-li pro chůzi po horách trénovaní, tím spíše byste měli mít kvalitní, třeba i kotníkovou obuv, abyste si při první nerovnosti terénu nezvrtli kotník, či nepřivodili bolest kolen. Na hory se ale nikdy nevydáváme v nové obuvi. Koupíte-li si nové boty, měli byste je prvně rozchodit, klidně i cestou do práce nebo jen na kratší procházku, aby si noha na botu zvykla, v případě skutečně kvalitních bot, aby se výstelka boty přizpůsobila tvaru vaší nohy. Jen postupným přivykáním si na botu zabráníte vzniku nepříjemných puchýřů a otlaků. Pokud vám vzniknou puchýře už při procházce městem, špatně jste koupili a zkuste boty vrátit nebo je bohužel budete muset zahodit a příště vybírat pečlivěji.

hory

Stejná pravidla jako pro obuv, platí i pro oblečení. Nikdy nevyrážejte na hory, pokud si pečlivě neprozkoumáte předpověď počasí, a i tak mějte s sebou vždy minimálně jednu vrstvu oblečení navíc. I tenoučká větrovka, které téměř nic neváží, a proto se v batohu nepronese, vás může při náhlé změně počasí zachránit před nachlazením či angínou.

hory

Existuje řada kamenných obchodů i online obchodů, např. devold expedition C-store.cz, kteří vám nabídnou kvalitní sportovní oblečení a oblečou vás tzv. od hlavy až k patě. I šátek na hlavu, zvaný tunel vás ochrání před úpalem, nebo přijde vhod při větru či náhlém sněžení. O rukavicích a omrzlinách ani nemluvě.

Nepodceňujte hory a počasí na nich. Stačí se kouknout, kolik na nich ročně přibude křížků a uvědomíte si závažnost svých rozhodnutí, co přibalit do batohu.