Freesia

Aby mohla ekonomika normálně fungovat, je třeba mít dostatečně dobře fungující trh. A to znamená i nezbytnou potřebu dostatku důvěryhodné měny.

H2 Věda a technika nás nepřestává fascinovat

·         V dnešní době jsou díky různým zvukovým záznamům a zařízením k přehrávání zvukových stop, nepřeberná kvanta nahrávek. Od melodií elektronických nebo přírodních z živočišné říše až po hudební produkce profesionálních hudebníků. Ale nyní díky práci astro seismologů je možné si přehrát a poslechnout třeba melodii, kterou produkuje kupříkladu mléčná dráha. Astrofyzici university v Birminghamu zaznamenávali kolísavé změny v jasu hvězd, aby mohli určit jejich stáří a hmotnost. Před nedávnem se jim podařilo zaznamenat oscilace v mlhovině M4, což je nejstarší známá hvězdokupa naší Galaxie. Její stáří je odhadováno na třináct miliard let.
hvězdná noční obloha
·         Šneci prokazatelně ke svému rozhodování používají pouze dvě mozkové buňky. Pro představu to funguje tak že jeden neuron vysílá signál o přítomnosti jídla a druhý definuje šnekovu motivaci. Konkrétněji to probíhá asi takto: „Támhle je jídlo!“, „Mám hlad?“ a závěrem je: „Čas na svačinu!“. Zní to banálně, ale vědci chování šneků nezkoumají, protože nemají nic lepšího na práci, ale proto, že tyto poznatky jim pomáhají při tvorbě nových systémů rozhodování založených jen na dvou neuronech. Na těchto principech fungují kupříkladu robotické mozky.
šnek a malina
·         Vznik nového algoritmu umožňuje dvounohému humanoidnímu robotu jménem Atlas, mnohem lépe a rychleji reagovat na nestabilitu povrchu. Automaticky se mu přizpůsobovat a tím se udržovat v rovnováze. Robot, kterého vyvíjí americká společnost Boston Dynamics, je 188 centimetrů vysoký a sto padesát šest a půl kilogramu vážící robotický drobeček. Atlas bude v budoucnu využíván hlavně k vyhledávání a záchraně osob. Tento robot vznikal ve dvou provedeních. První verze mechanoida byla skrze napájení upoutaná a nemohla se samostatně pohybovat. U novější verze představené v lednu 2015 a vybavené lithium-iontovým akumulátorem o kapacitě 3,7Kw. Díky kterému dokáže robot samostatně pracovat v rozmezí jedné hodiny. Navíc se podařilo snížit i hlučnost provozu a nová hydraulika zvýšila jeho obratnost a sílu.

Nezařazené