Freesia

Aby mohla ekonomika normálně fungovat, je třeba mít dostatečně dobře fungující trh. A to znamená i nezbytnou potřebu dostatku důvěryhodné měny.

Jste výhercem nového iPhonu, chcete si výhru vyzvednout?

Nezkušení uživatelé internetu se často nechávají napálit různými podvodnými reklamami, nabídkami a oznámeními, že něco vyhráli. Obvykle se jedná o informaci, že návštěvník dané webové stránky překonal určitou hranici návštěv (i když to nemusí být pravda) a za to mu náleží jistá peněžní nebo materiální odměna. Takovýto výherce v řadě případů získává nejnovější iPhone, Macbook nebo cokoliv jiného, co za normálních okolností stojí velkou sumu. Po potvrzení této novinky je uživatel přesměrován na jiný web, kde ho čeká nemilé překvapení. Buď dostane počítačový vir, který naštěstí dokáže odchytit aktualizovaný antivir nebo formulář, kde výherce musí vyplnit číslo bankovního účtu, adresu a další osobní informace za účelem ověření a poslání výhry onomu šťastlivcovi. V nejhorším případě získáte vir spolu s formulářem.
část kódu

 

Mějte se na pozoru. Už jen to, že z ničeho nic něco vyhrajete, neboť jste stý host neznámého koutu v tomto celosvětovém síťovém rybníku, aniž byste se jinak snažili, je velice podezřelé. V jakékoliv příručce o bezpečném jednání na webu se dočtete, že nesmíte věřit všemu, co vidíte. Existuje mnoho lidí, kteří by vás rádi okradli o vaše drahocenné peníze a použili vaše osobní informace proti vám. Kromě toho, do vašeho zařízení, ať už počítače nebo mobilu, se vám může dostat nežádoucí software, kterou jejich špinavou práci může odvést za tyto lumpy, aniž byste měli jakékoliv vědomí o jejich přítomnosti. Jakýkoliv antivirový program není vždy zcela účinný. Každý den se zrodí tucty nových digitálních hrozeb, co vaše ochrana nemusí odchytit. Nespoléhejte se proto zcela na ni.

 

Základem bezpečného používání netu je opatrné jednání, pohybování se na ověřených stránkách, neklikání na podezřelé odkazy a už vůbec stahování potencionálně rizikových souborů. Stručně řečeno, nechce-li se uživatel záměrně dostat do hrozivé situace, měl by používat svou hlavu a nebalancovat na hraně digitální propasti.

silueta hackera

Co dělat, když se stanete obětí podvodu?

Neměli byste zbytečně zahálet, a neprodleně oznámit celou věc policii. Nezískáte naprostou jistu, že bude vše napáchané bude napraveno, ale dostane se vám alespoň malé naděje. Vedle toho si nechte řádně otestovat váš desktop, laptop či mobil. Někde hluboko v systému se může skrývat další hazardní element, co vás může dostat do pěkné šlamastiky.