Při nákupu led zářivek vsaďte na ověřeného prodejce

Kvalita výrobků

Hovořit o kvalitě jakéhokoli produktu může být házením hrachu na zeď, neboť slovo „kvalita“ dostatečně nevystihuje požadované vlastnosti. Zvláště v některých případech lze jen stěží na první pohled nebo dokonce v průběhu prvních dnů či týdnů rozpoznat, zda jsme zakoupili opravdu dobrou věc, anebo naopak skrytého zmetka. U osvětlovací techniky typu led zářivek, panelů, pásků a žárovek se problém může projevit až po delší době, zejména v souvislosti s vadnou elektronickou řídící jednotkou. Takové případy se stávají, tehdy např. u deklarované životnosti 50 tisíc hodin již po tisíci hodinách světlo začne blikat, a pak záleží na tom, kde jste jej zakoupili. Reklamovat po roce od prodeje vadnou žárovku může být problém u pochybných dealerů, pamatujte na tuto skutečnost včas a nakupujte jen u prověřených zdrojů.
prosklený strop kavárny

Zaměřte se na certifikáty

Plně chápeme, že nákup v kamenných obchodech není snadný, že při něm často dochází k chaotickým situacím, prostředí bývá plné zákazníků, někteří mohou být nepříjemní a proces nakupování se namísto očekávané pohody promění v nepříjemnou zkušenost. Snažte se proto využívat výhod e-shopů, zejména u zboží, které chcete v poklidu porovnat a zkontrolovat. Součástí prodeje internetových obchodů by měl být i patřičný popis výrobků s uvedením certifikátů. Ty jsou nutné pro prodej veškerého zboží na území ČR, jakožto součásti Evropské unie a její legislativy.
Z tohoto důvodu buďte obezřetní při nákupech na Aukru, kde se objevují výrobky i z jiných koutů světa, certifikáty nemají a nemusí být zrovna bezpečné.
grafiti nad schodištěm
CE – LVD a EMD– jsou to certifikáty „Low voltage directive a Electro magnetic kompatibility. Musí jimi být opatřeny produkty napájené ze sítě 230 V (380 V), které prošly atesty a zkušebním provozem. Certifikát EMD souvisí s odrušením provozu, jde o to, abyste nezpůsobovali v okolí elektromagnetický šum (rušení televizního a rozhlasového vysílání apod.)
RoHs – takto označené výrobky neobsahují nebezpečné chemikálie a prvky, např. olovo nebo rtuť. U LED zářivek by toto označení mělo být, poněvadž ani rtuť ani olovo neobsahují.